marți, 20 noiembrie 2012

Cum mi-am petrecut toamna asta


La inceput am crezut ca toamna e doar o poveste si ca anul acesta n-o sa mai vina.


Dar inelul de aur al padurii s-a strans in jurul nostru...


Au inflorit crizantemele...


In rarele zile cu ploaie am privit pe fereastra.


Cand am obosit meditand, m-am odihnit.


A trebuit s-o mai ajut si pe Mama, sa-i dictez cand nu mai stie sa scrie.


I-am intocmit bibliografii si i-am dat carti din biblioteca sa se documenteze.


I-am corectat textele!

Si, pentru ca activitatea intelectuala epuizeaza, am dormit mult, mult, mult...
Aceasta postare este pentru tanti Cafeluta, pentru catelusa Cola si toti prietenii mei virtuali.

joi, 4 octombrie 2012

Ziua mondială a animalelor


Somnoroase pisicuţe
Pe fotolii se adună
Se ascund printre pernuţe,
                             Noapte bună!



Doar un greiere suspină
Pe când frigiderul tace
Dorm şi câinii în grădină,
                             Dormi în pace!



Trece-un şoricel prin casă
În cămară să se culce,
Fie-i brânza mai aproape,
                            Somnul dulce!


Într-a nopţii feerie
Vin motanii, se adună
Totu-i tors şi armonie,
                      Noapte bună!